دوره مهارت شغلی مدیریت عالی بانک (در سطح دکتری)

مقدمه:

پیرو تأکیدات هیأت امنای محترم مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران از سال 1396 مبنی بر برگزاری دوره­ های کوتاه مدت و میان مدت حرفه­ ای و تخصصی برای کارکنان نظام بانکی کشور، مجموعه فعالیت­ های منسجم، منظم و مستمر مدیران و اعضای هیأت علمی مؤسسه در راستای تحقق اهداف تعیین شده آغاز شد. دوره­ مهارت شغلی مدیریت عالی بانک (Doctorate of Bank Management (DBM)) از جمله دوره ­های حرفه­ ای است که پیرو مأموریت­ های جدید هیأت امنای محترم مؤسسه طراحی و برنامه­ ریزی شده­ است. تفاوت­ اساسی این دوره با دوره­ های مشابه مانند دکتری مدیریت حرفه ­ای کسب و کار (Doctor of Business Administration (DBA)) که توسط سایر مؤسسات آموزشی ارایه می­ شود، تمرکز کامل آن بر تامین نیاز­های مهارتی مدیران فعال در صنعت بانکداری است؛ حال آنکه در دوره­ های DBA بهبود عملکرد مدیران با توجه به ویژگی­ های عمومی کسب و کارهای مختلف مد نظر قرار گرفته است. به عبارت دیگر، دوره مهارت شغلی مدیریت عالی بانک به ­طور کاملاً خاص برای مدیران ارشد و کارشناسان زبده (مدیران بالقوه آتی) نظام بانکی کشور طراحی شده و از این لحاظ کاملاً منحصر به فرد است.

هدف دوره:

هدف اصلی در این دوره، ارتقاء سطح علمی و مهارت‌های شغلی مورد نیاز در مراتب مدیریت عالی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور می‌باشد. علاوه بر این دانش‌آموختگان مدیریت عالی بانک شایستگی لازم برای تدریس حوزه‌های مرتبط با مدیریت بانک در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور را نیز خواهند داشت.

دروس دوره:

دروس دوره که در جدول ذیل آمده است بر اساس مطالعه سرفصل دروس ارائه شده توسط مؤسسات آموزشی بین­ المللی فعال در زمینه ارائه آموزش ­های حرفه ­ای و تخصصی در حوزه بانکداری و بررسی سایر منابع مرتبط معتبر و تجربیات شکل گرفته در مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران طراحی شده است.

ردیف

عنوان دروس

تعداد واحد

1

مدیریت منابع انسانی در بانک

2

2

تحلیل مسائل مالی در مدیریت امور بانکی

2

3

رهبری و مدیریت سازمانی

2

4

روش‌های تحلیل کمی و کیفی در تصمیم‌گیری 

2

5

اقتصاد برای مدیران

2

6

روش تحقیق پیشرفته

2

7

فن‌آوری‌های نوین بانکی

2

8

تطبیق و مقررات بانکی

2

9

 حقوق بانکی ویژه مدیران

2

10

بانکداری سرمایه‌گذاری

2

11

حسابرسی بانکی

2

12

بازاریابی بانکی

2

13

مدیریت ریسک بانکی

2

14

حاکمیت شرکتی

2

15

مدیریت استراتژیک بانک

2

16

مدیریت دارایی و بدهی پیشرفته

2

17

مباحث نوین در بانکداری بین الملل

2

18

پروژه

6

جمع واحد دروس

40


شرایط و ضوابط کلی شرکت در دوره:

  • دارا بودن حداقل 5 سال سابقه کار در حوزه‌های مرتبط بانکی، پولی، مالی و اقتصادی،
  • دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد از مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران یا یکی از دانشگاه ­ها و مؤسسات آموزشی عالی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری،

شیوه ­های پذیرش دانشجو:

دوره مدیریت عالی بانک با سه شیوه اختصاصی، عمومی و انفرادی به شرح ذیل قابل برگزاری است:

1-شیوه اختصاصی:

در این شیوه کلیه دانشجویان حاضر در دوره از بانک/ مؤسسه/سازمان متقاضی بوده و نظرات بانک/ مؤسسه/سازمان طی فرایند ذیل برای برگزاری دوره لحاظ می­ شود:

  • اعلام فهرست اسامی افراد متقاضی و مدنظر آن بانک/ مؤسسه/سازمان برای شرکت در دوره،
  • انجام فرایند ارزیابی و پذیرش مطابق ضوابط پذیرش دانشجو در دوره مدیریت عالی بانک،
  • برگزاری جلسه مشترک با امور آموزش مؤسسه به ­منظور برنامه ­ریزی و اجرای دوره، و
  • تنظیم قرارداد فیمابین برای برگزاری دوره.

بارزترین ویژگی این شیوه از برگزاری دوره در این است که بانک/ مؤسسه/سازمان متقاضی می­ تواند ترکیب مطلوبی از کارکنان بخش ­های مختلف سازمان را به صورت هدفمند انتخاب و به صورت هماهنگ در معرض یک بسته آموزشی منسجم، کاربردی و متاثر از پویایی­ های صنعت بانکداری قرار دهد. پر واضح است که در چنین شرایطی نه­ تنها فراگیران آخرین تحولات و رویدادهای صنعت بانکداری را به صورتی هماهنگ و در چارچوب­ های علمی مورد بحث و بررسی قرار می­ دهند، بلکه قادر خواهند بود وضعیت سازمان محل خدمت خود را مبتنی بر مطالبی که از کلاس فراگرفته ­اند به صورتی کاملا اصولی و از ابعاد گوناگون در کلاس درس و یا ساعات خارج از آن و حین انجام وظایف کاری مورد بحث و بررسی دقیق قرارداده و به تبع آن پیشنهادات و اقدامات پویا، مؤثر و هماهنگی را برای بهبود عملکرد سازمان خود ارایه نمایند که خود نتیجه اثربخشی بالای این شیوه برگزاری دوره است.

2-شیوه معرفی از سازمان محل خدمت (عمومی):

در این شیوه، داوطلب از طرف سازمان محل خدمت معرفی شده و دوره با حضور متقاضیان معرفی شده از سایر سازمان ها و نهادها ذی­ربط برگزار می­ شود و تابع شرایط و ضوابط دوره در برگزاری دوره خواهد بود، عملکرد آموزشی شرکت ­کنندگان در دوره به اطلاع سازمان محل خدمت داوطلب خواهد رسید و هزینه­ های مربوط نیز از طریق سازمان محل خدمت اخذ خواهد شد.

3-شیوه انفرادی

در این شیوه داوطلبان حایز شرکت در دوره می ­توانند به­ صورت انفرادی و با هزینه­ های شخصی در دوره شرکت نمایند.

گواهینامه دوره:

به دانش‌آموختگان، گواهی‌نامه دوره مهارت شغلی مدیریت عالی بانک که در نظام بانکی در سطح دکتری ارزیابی می­ گردد اعطا خواهد شد.

علاقمندان می ­توانند از اینجا از آخرین اطلاعات مربوط به پذیرش دانشجو در دوره مدیریت عالی بانک مطلع گردند.

 

 

مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران، در راستاي پوشش به نيازهاي آموزشي كاركنان سيستم بانكي و موسسات مالي و اعتباري كليه شهرستان هاي كشور در حال حاضر علاوه بر كلان شهر تهران، در هشت كلان شهر ديگر شامل: مشهد، اصفهان، شيراز، تبريز، اهواز، كرمان، رشت، و ساري نيز با عنوان واحدهاي آموزشي شهرستان فعاليت مستمر و موثر دارد. 

عملکرد مؤسسه از سال 1365 حاکی از آن است که تاکنون بیش از 13 هزار نفر از کارکنان نظام بانکی موفق به اتمام تحصیل در دوره های آموزش عالی در سطوح کاردانی( رشته امور بانکی)، کارشناسی (در رشته های مدیریت امور بانکی، حسابداری بانکی، اقتصاد، پول و بانک، ریسک و بازارهای مالی) و کارشناسی ارشد( در رشته های مدیریت علوم بانکی، حسابداری بانکی، بانکداری اسلامی، مهندسی مالی و مدیریت ریسک، حقوق مالی و اقتصادی) از این مؤسسه شده اند. تعداد قابل توجهی از این فارغ التحصیلان در رده های عالی مدیریت بانکها و مؤسسات اعتباری ایفای نقش نموده که نشان از توان و ظرفیت بالای مؤسسه در تأمین نیروی انسانی کارآمد و توانمند در نظام بانکی کشور دارد. در حال حاضر حدود 400 نفر از کارکنان نظام بانکی کشور در دوره های در سطح کارشناسی ارشد مؤسسه در رشته های مدیریت امور بانکی، حسابداری بانکی، بانکداری اسلامی مشغول به تحصیل می باشند.

 موسسه عالی آموزش بانکداری ایران

برنامه درسی نیمسال دوم سال تحصیلی 98-1397 

 


موسسه عالی آموزش بانکداری ایران

برنامه امتحانی نیمسال دوم سال تحصیلی 98-1397

  

شاخص زیر پرتال بلند مدت

تست زیر پرتال بلند مدت