آموزش مجازی یکی از به روزترین و موثرترین روش های آموزش از راه دور است. این روش آموزشی که از بستر اینترنت و از طریق پایگاه اینترنتی (وب سایت) امکان ارتباط غیرحضوری اساتید و دانشجویان را با استفاده از ابزارهای مختلف آموزش ارایه  می­ کند، عدم نیاز به حضور فیزیکی استاد و دانشجو، عدم وابستگی به آموزش به زمان خاص، ارایه محتوای درسی مطابق با سر فصل و با بالاترین کیفیت، پشتیبانی و ثبت نام تعداد بیشتری از متقاضیان درس یا دوره آموزش از جمله ویژگی های مهم این روش آموزشی است.

در این راستا مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران از سال 1389 آموزش­های مجازی خود را با راه اندازی دوره بلند مدت کاردانی آغاز نمود. برای این دوره 29 درس و در مجموع 77 واحد آموزشی محتوای آموزش مجازی تولید و از طریق سامانه مدیریت آموزش مجازی در اختیار دانشجویان این دوره قرار گرفته است. علاوه بر محتوای تولید شده در هر نیمسال برای هر درس جلسه کلاس برخط (آنلاین) به منظور رفع‌ اشکال دانشجویان برنامه ریزی و برگزار می­ شود.

علاوه بر دوره کاردانی، از سال 1391 دوره آموزش الکترونیکی دارندگان مدارک کارشناسی غیر مرتبط نیز راه اندازی گردید. در این دوره برای 35 واحد درسی محتوای الکترونیکی تولید و از طریق سامانه مدیریت آموزش مجازی به متقاضیان ارایه می­شود. شایان ذکر است تا کنون 1636 نفر این دوره را از طریق آموزش مجازی به اتمام رسانده­ اند.

مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران در نظر دارد با توجه به اهمیت و نیاز نظام بانکی کشور به دوره­ های آموزش تخصصی و کوتاه مدت، فعالیت­ های آموزش مجازی خود را در این حوزه توسعه دهد تا امکان برگزاری این دوره­ ها با استفاده از مدرن­ترین و بروزترین فناوری فراهم شود.